Категории
Видео [72]
Новости [197]
Львов [133]
Карпаты [1160]

Наш Опрос:
Где будет Олимпиада 2022
Всего ответов: 40


Еще опрос?

Офіційне лого
Олімпіади 2022:


Статистика

Онлайн всего: 11
Гостей: 11
Пользователей: 0

Главная » 2014 » Март » 9 » Загальні відомості про амфібій :.
20:27
Загальні відомості про амфібій :.

Автор: Федонюк Ольга
Клас Земноводні (Амфібії) – Amphibia нараховує 2100-2600 видів. Земноводні – це перші хребетні тварини, які хоча б частину життя проводять на суші. Такий спосіб життя позначається на внутрішній будові тіла (в першу чергу, на органах дихання і кровообігу) і на зовнішньому вигляді тварин. Земноводні мають п’ятипалі кінцівки. Зачаткові форми шийної частини забезпечують можливість рухів голови. Для них характерна доволі тонка і гладка шкіра (за винятком залишків луски на голові у представників ряду безногих, або черв’яг). Шкірні залози у них є багаточисельними.

У дорослому стані більшість амфібій дихають легенями і через шкіру. Критерієм важливості шкірного дихання можуть слугувати результати досліджень Бродова (1956), які представлені у таблиці.
Рис. 1. Відмінності функціональності кровоносної системи амфібій різних видів
За зовнішнім виглядом земноводних умовно можна розділити на три групи. Жаби мають коротке безхвосте тіло з дуже короткою шиєю, короткими передніми і задніми кінцівками. На відміну від них, саламандрам властиве витягнуте тіло з доволі довгим хвостом, маленькою головою і чотирма приблизно однакової довжини кінцівками. Черв’ягам характерне безноге змієвидне тіло, зазвичай з поперечними перехватами. У деяких хвостатих земноводних кінцівки непропорційно малі, або ж на стільки малі, що втрачають опорну функцію.

Більшість земноводних – це тварини дрібних розмірів. Найбільшими представниками є саламандри завдовжки 75- 150 см, а також деякі черв’яги (до 135 см). Довжина тіла жаби-голіафа – 42 см, а вага – понад 5 кг. Найбільш дрібний представник земноводних – це квакша-каролінка. Дорослі особини цього виду досягають усього до 2 см завдовжки. Деякі види, наприклад амбістома, усе життя залишаються у личинковій стадії. На цій стадії вони й розмножуються. Здатність розмножуватись на ранніх стадіях розвитку називається неотенією.

Амфібії за морфологічними і біологічними ознаками займають проміжне положення між власне водними і наземними організмами. Походження амфібій пов’язане з рядом ароморфозів, таких як поява п’ятипалої кінцівки, розвиток легень, розділення передсердя на дві камери і поява двох кіл кровообігу, прогресивний розвиток центральної нервової системи і органів чуттів.

До сучасних амфібій відноситься три ряди: Хвостаті (Caudata або Urodella), Безхвості (Ecaudata або Anura), Безногі (Apoda). Хвостаті амфібії (тритони, саламандри) вважаються найменш спеціалізованими формами. Їх очі маленькі, без повік. У деяких все життя зберігаються зябра і зяброві щілини.

В Україні живе найбільша із європейських жаб – жаба озерна, довжина тіла якої досягає 17 см. Найменша амфібія фауни України – квакша, яка досягає усього 3,4-4,5 см завдовжки. Дорослі квакші живуть на деревах і мають спеціальні диски на кінцях пальців для прикріплення до гілок.

Деревні жаби здатні вільно пересуватись по дзеркальній поверхні, навіть догори черевом. Округлі подушечки ніг багаті на лімфатичні та слизисті залози. Якщо натиснути, секрет їх виділяється та знову всмоктується при ослабленні тиску. Особливі м’язи, скорочуючись, роблять диски більш плоскими. Тоді повітря між ними та листком чи корою, на яких жаба сидить, витискується. В цей момент виділяється клейка речовина і подушечки пальців вільно прикріплюються до будь-якої поверхні. В аналогічний спосіб прикріплюється також шкіра горла та черева тварини.

До Червоної книги України занесені такі види, як: ропуха очеретяна, жаба прудка, тритон карпатський, тритон альпійський, саламандра.

Категория: Карпаты | Просмотров: 495 | Добавил: FreeDOM | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: